U nedjelju 16. srpnja 2017 na predjelu Solina u Brelima ispred zavjetne Gospine crkve proslavljen je blagdan Gospe od Karmela. Crkvu je dao sagraditi makarski biskup Nikola Bjanković 1715. godine u čast pobjede kršćanske vojske nad Turcima kod Sinja i nazvao je Gospom od slavodobića. Danas se ta crkva zove Gospom od Karmela.

Nakon trodnevnice koja je prethodila Središnjoj proslavi, u nedjelju, uz breljanskog župnika don Stjepana Lončara,  fra Petra Vrljička, župnika Baške Vode i grko-katoličkog svećenika iz Vojvodine Darka Raca, svečano Misno slavlje je predvodio dr. don Ante Mateljan iz Splita. U svojoj propovjedi osvrnuo se na povezanost Brela s Gospom sinjskom još od vremena oslobođenja od Turaka, pa stoga svake godine sinjski Alkari nose Gospinu sliku u procesiji kroz Brela i čuvaju je za vrijeme Mise. Uz Alkare misno slavlje su uveličali Župni pjevački zbor, breljanska klapa Berulija, žudije u odorama, prvopričesnici i ministranti u svojim haljinama. Na misnom slavlju i procesiji po predjelu Solina  sudjelovalo je nekoliko stotina breljanskih vjernika i gostiju. Misno slavlje izravno je prenosila Hrvatska televizija.

HTV prijenos svete Mise iz Brela 2017.

[isotope_gallery id=”3605″]

Skip to content