Procesija za Križem koja se na Veliki petak tradicionalno održava u Brelima krenula je  uobičajenim putem od župne crkva Sv. Stjepana preko Krička, crkve Sv. Jurja, ulicom Put Solina, Frankopanskom, Loznicom do luke Soline gdje je ispred kafe bara „Lanterna“ organizirano osvježenje uz hranu i piće. Nakon blagoslova don Stjepana Lončara procesija se uputila šetnicom uz more do Jakiruše, uz veliki uspon koji podsjeća na Kalvariju, nakon petnaestak kilometara stigla do župne crkve. Članovi breljanskog župnog zbora su cijelim putem pjevali Muku Gospodnju, a nakon dolaska u crkvu  za vrijeme ljubljenja Križa su nastavili pjevanje. Uz tristotinjak vjernika procesiju su ispratile i dočekale breljanske žudije. U večernjim satima u župnoj crkvi nastavljen je obred velikog petka uz čuvanje Isusova groba, a u veliku Subotu večernju Svetu Misu je uz breljanskog župnika don Stjepana Lončara, vodio  Pater Josip Sremić. Na njoj su žudije uz imitacije potresa grmljavine i svjetlosnih efekata i padanje izveli prizor Isusova uskrsnuća. Breljanske žudije na sam Uskrs odlaze na dvodnevni izlet, Festival žudija koji se  održava na Uskrsni ponedjeljak, odnosno 2. travnja 2018. godine, u svetištu Majke Božje Bistričke.

Skip to content