Na Uskrsni ponedjeljak 2016. u Imotskom je održan 16. Festival žudija na kojem su nastupile rekordne 33 skupine iz Hrvatske te Vareša iz susjedne Bosne i Hercegovine. Preko 800 uniformiranih čuvara i dvjestotinjak pučkih pjevača pokazali su svoje običaje čuvanja isusova groba, padanja i pjevanja u vrijeme korizme. Breljanski čuvari Isusova Groba – žudije su nakon Svete mise slavljene u Franjevačkom samostanu Svetog Frane, zajedno sa ostalim skupinama prošetali starom gradskom jezgrom te nastuplli na snimanju milenijske fotografije Šime Strikomana. Uz pjevanje državne himne i pucanja kuburaša iz Marije Bistrice prikazali su svoje običaje čuvanja Isusova groba i padanje uz popratne efekte potresa, grmljavine i magle.

Uz vođenje programa Ante Nadomira Tadića – Šutre, događanja je pratilo mnoštvo vjernika iz Imotskog i okolnih župa koji nisu sakrivali svoje oduševljenje programom i dobrom organizacijom.

[isotope_gallery id=”2482″]

Skip to content