Zbog radova u ulici Put luke koji nisu završeni prema predviđenim rokovima, procesija za Križem koja se na Veliki petak tradicionalno održava u župi Brela promijenila je uobičajeni način kretanja i skratila put za oko 2 kilometra. Polazak procesije koju su ispratili čuvari isusova groba-Žudije je bio u osam sati iz župne crkve Sv. Stjepana.  Kretala se ulicom Stjepana Radića preko Krička do crkve Sv. Jurja  gdje jenakon blagoslova  župnika don Stjepana  Lončara nastavila prema naselju Ribičići,  ulicom Sv. Jurja do osnovne škole i općinske zgrade zatim ulicom put Solina i Bartola kašića do Loznice , Gundulićevom do lučice Soline gdje je ispred kafića Lanterna pripremljeno osvježenje u hrani i piću. Nakon Blagoslova procesija je nastavila kretanje šetnicom uz more do uvale Podcrkavlje i župne crkve ispred koje su je iza podne dočekali čuvari-žudije. Tijekom procesije članovi župnog zbora i ostali pučki pjevači pjevali su muku gospodnju a nakon dolaska u crkvu uz pjevanje muke  svi sudionici procesije ljubili su križ. Obred velikog petka nastavljen je u večernjim satima u župnoj crkvi uz čuvanje isusova groba.

[isotope_gallery id=”2450″]

Skip to content