Nakon što je u rujnu 2017. godine  uvrštena u registar kulturnih dobara  Republike Hrvatske, Francuska-Napoleonova cesta koja se svojim najljepšim dijelom i završetkom nalazi na području Općine Brela  otvorena je za posjetitelje. Poučna staza sa postavljenih deset  interpretacijskih tabli koje pojašnjavaju  povijesni način gradnje uz prekrasan okoliš parka prirode Biokovo , pogleda na Brela , makarsko primorje i otoke postala je novi turistički i kulturno povijesni sadržaj Brela i Parka prirode Biokovo. Projekt su osmislili  i realizirali Općina Brela, Turistička zajednica  i Park prirode Biokovo, a u petak 13. srpnja i simbolično je otvorena za posjetitelje. Otvaranju su nazočili  Joško Belamarić – pročelnik splitskog Centra – Instituta za povijest umjetnosti i izrađivač Studije, Mario Šiljeg – Državni tajnik Ministarstva zaštite okoliša, Sanja Buble – Konzervatorica u Konzervatorskom odjelu Split, Slavo Jakša – Stručni voditelj u JU PP Biokovo, Stipe Ursić općinski načelnik, Valentina Vitković direktorica turističke zajednice kao i ostali djelatnici parka prirode Biokovo, Općine Brela i medijski prenositelji.

Cesta je građena početkom 19. Stoljeća a položena na breljanskom dijelu Biokova između 357 i 443 metra nadmorske visine, a uspon ne prelazi 6% što ju je trebalo činiti lako savladivom za zaprežna kola, jahanje i hodanje. Projektant francuske ceste je arhitekt Frane Zavoreo, a . Pored vojne obveze i čuvanja granica u miru, francuske vlasti su obvezale su stanovništvo na besplatne javne radove, pandursku službu i dr. Popisane su 22 vrste takvih osobnih obveza. Seljaci su često, samo za kruh morali raditi bez ikakve naknade, i do četiri dana u tjednu.

Skip to content