U ponedjeljak 16 srpnja 2018. u župi Brela,  ispred  istoimene crkve koja se nalazi u Brelima na predjelu Solina radicionalno je proslavljen blagdan Gospe od Karmela. To je zavjetna crkva koju je makarski biskup Nikola Bijanković dao sagraditi 1715. godine  u znak zahvalnosti za veliku pobjedu kršćanske vojske nad Turcima kod Sinja. Upravo zbog toga, biskup je tu crkvu nazvao crkvom Gospe od pobjede. Sinjski alkari i alkarski momci svake godine tradicionalno sudjeluju u procesiji po mjestu, noseći postolje sa slikom Gospe sinjske. Uz sudjelovanje don Stjepana Lončara breljanskog župnika i  desetak župnika susjednih župa misno slavlje je predvodio župnik kraljice Mira iz Makarske don Mislav Šaškor koji je u svojoj nadahnutoj propovjedi pokazao svetost uloge majčinstva majke Božje i svih majki današnjeg vremena. Večernje mise trodnevnice koja je prethodila proslavi i  proslavu pratilo je petstotinjak vjernika Breljana i gostiju koji se odmaraju u Brelima.

Skip to content