Obredom Velikog četvrtka koji je predvodio breljanski župnik don Stjepan Lončar spominjao se niz otajstvenih događanja neposredno pred Isusovu muku. U Misi večere gospodnje slavila se Kristova posljednja večera.

Na Veliki petak, prosesija za križem koja je započela ispred župne crkve  preko Krička, Solina, šetnicom uz more stigla do Jakiruše i velikim usponom koji podsjeća na Isusov uspon na Kalvariju , uz pjevanje Muke završila je u crkvi ljubljenjem križa . U večernjim obredima Velikog petka spominjala se Kristova muka, pratio se njegov put poniženja, patnje i smrti.

Na Veliku subotu u obredu Vazmenog bdijenja slavio se Kristov izlazak iz grobne tame u nov život- njegovo uskrsnuće. Vazmeno bdijenje obilježeno je u četiri dijela.: službi svijetla, službi riječi,  krsnoj i euharistijskoj službi.

U svim obredima Velikog tjedna sudjelovali su čuvari Isusovsa groba – žudije koji su u obredu Vazmenog bdijenja padanjem obilježili Kristovo uskrsnuće.

Žudije u Brelima 2017
Kratki film iz crkve sv. Stjepana u Brelima.

[isotope_gallery id=”3364″]

Skip to content